top of page

co warto wiedzieć przed sesją

Psycholog / terapeuta jest przygotowany na to, by radzić sobie z tym, co trudne – dlatego postaraj się nie cenzurować swoich myśli, doświadczeń i emocji. Po to spotykamy się na sesji, by się nad nimi zastanowić, zrozumieć – i dopasować rozwiązania do Ciebie.  

Pierwsze 2 – 3 sesje to spotkania, które pomogą mi poznać Ciebie i Twoją sytuację trochę bliżej. Przed pierwszą sesją wystarczy, że przygotujesz informacje o stanie swojego zdrowia, przyjmowanych lekach, poprzednich wizytach u psychiatry lub psychologa.
 
W swojej pracy kładę duży nacisk na bezpieczeństwo – dlatego działam w oparciu o kodeks etyczny mojego zawodu. Jestem zobowiązana do zachowania tajemnicy zawodowej, obowiązuje mnie również RODO.
 
Jeśli uznam, że nie mam wystarczających kompetencji do tego, by Ci pomóc – moim obowiązkiem jest udzielić Ci takiej informacji. Wspólnie poszukamy takich rozwiązań, które będą mogły okazać się skuteczne dla Ciebie. 

Pamiętaj – jeśli nie masz pełnej zdolności do czynności prawnych, konieczne będzie wyrażenie zgody na Twój udział w konsultacjach przez Twojego prawnego opiekuna.)

co warto wiedzieć przed sesją ?

Sesje odbywają się online - przeciwwskazania do takiej formy konsultacji to: nasilone trudności natury psychicznej w których istnieje ryzyko zagrożenia życia i / lub konieczność hospitalizacji, doświadczanie stanów psychotycznych lub uzależnienie od Internetu​.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SESJI ONLINE?

  1. Znajdź miejsce, w którym czujesz się na tyle swobodnie i bezpiecznie, byś mógł porozmawiać ze mną bez żadnych zakłóceń ze strony osób trzecich – udaj się do oddzielnego pokoju, poproś innych domowników o poszanowanie Twojej prywatności i wybierz takie miejsce, w którym będzie względnie cicho. To twoja część gabinetu.

  2. Zadbaj o to, bym mogła Cię widzieć – aby obraz był wyraźny, a miejsce, w którym przebywasz oświetlone. Przekaz niewerbalny jest bardzo ważnym źródłem informacji w relacji terapeutycznej.

  3. Zaopatrz się w ładowarkę do sprzętu, na którym będziesz prowadzić rozmowę – ustaw go tak, byś nie musiał przejmować się, że zaraz spadnie lub się przesunie i abyś mógł zająć się tylko i wyłącznie tym, o czym chcesz porozmawiać na sesji.

  4. Zadbaj o jakość połączenia internetowego  - jeśli połączenie zostanie zerwane, rozmowę możemy przeprowadzić przez telefon na podany przeze mnie numer kontaktowy. Znajdziesz go przed pierwszą sesją w mailu potwierdzającym spotkanie.

A jeśli pojawią się wątpliwości lub pytania - pytaj śmiało! Ta godzina to czas dla Ciebie.

JAK ZAREZERWOWAĆ SESJĘ?

  1. Kliknij przycisk "kontakt". Zostaniesz przekierowany do do formularza.  Wypełnij go, a skontaktuję się z Tobą, żeby ustalić wszystkie niezbędne szczegóły dotyczące sesji (łącznie z terminami spotkań).

  2. Kiedy już wszystko ustalimy, poproszę Cię o uregulowanie płatności przelewem na konto - numer otrzymasz w potwierdzeniu zamówienia (sprawdź swój e-mail).

  3. W tytule przelewu wpisz proszę swoje imię i nazwisko z dopiskiem "konsultacje" / "terapia uzależnień"- w ten sposób będzie mi łatwiej Cię odnaleźć. 

  4. Po zaksięgowaniu płatności na koncie zaczynamy współpracę w wybranym przez Ciebie terminie. Brak wpłaty jest równoznaczny z rezygnacją z usługi.

  5. Stawiam na bezpośrednią komunikację - więc żeby Ci nic nie umknęło, dostaniesz maila z potwierdzeniem otrzymania płatności za sesję, a następnie  potwierdzenie pierwszego spotkania. Postaraj się nie spóźnić – im dłuższe spóźnienie, tym mniej czasu będziemy mieli na rozmowę.

czego psycholog nie robi?

1) Nie leczy.  Psycholog wspiera, stawia hipotezy, pomaga poszerzyć wgląd w siebie, poszukuje wraz z pacjentem / klientem adaptacyjnych sposobów radzenia sobie i generalnie towarzyszy w całym procesie. To pacjent, klient (który nazywany jest w dany sposób zależnie od nurtu psychologicznego) jest odpowiedzialny za to, jakie zmiany wprowadza podczas sesji i poza sesją.

2) Nie doradza – to znaczy nie pokazuje gotowych rozwiązań. Z prostego powodu - nawet po 5 - 10 - 30 latach doświadczenia nie jesteśmy w stanie wejść drugiej osobie do głowy i przeżyć to, co ona. To Ty jesteś ekspertem od swojego życia i chodzi o to, byś dowiedział się, co jest w danej sytuacji dla Ciebie najlepsze - i jakie zasoby możesz wykorzystać.

3) Nie ocenia (moralnie). No po prostu nie. I nie mówię tu o ocenie poznawczej –  jesteśmy w stanie zorientować się, czy osoba, która do nas przychodzi, może potencjalnie mieć trudności w funkcjonowaniu. Chodzi o to, że psycholog nie mówi „jesteś [jakiś: dobry, zły, szalony]” . To nie jest supermarket, my nie metkujemy.

4) Nie wystawia recept i nie diagnozuje zaburzeń w sensie formalnym– może jedynie zasugerować konsultację z psychiatrą. Bo to psychiatra podejmuje ostateczną decyzję o diagnozie – psycholog może towarzyszyć w radzeniu sobie z potencjalnym zaburzeniem. Dlatego współpraca zawodów ochrony zdrowia jest kluczowa. (Tak na marginesie – psychologowie diagnozą się zajmują, ale na przykład: rozwojową. Opisują funkcjonowanie, nie wskazują na konkretne zaburzenia - mogą stawiać hipotezy. Oprócz tego wystawiają opinie i orzeczenia. )

5) Nie pełni roli przyjaciela – bo w przyjaźni zazwyczaj obie strony dzielą się swoimi przeżyciami i opiniami, często doradzają sobie (patrz punkt 2). Podobieństwa do relacji terapeutycznej są pozorne. W psycholog w sposób umiejętny wykorzystuje swoją wiedzę, dzieli się nią wiedzą i świadczy usługi, za które osoba płaci. 

 

jaka jest różnica między psychologiem, trenerem a coachem?

W skrócie:

Do psychologa warto udać się wtedy, gdy chcesz lepiej zrozumieć siebie i swoje zachowania, myśli i emocje, a tym samym móc bardziej efektywnie przezwyciężać własne kryzysy (także te towarzyszące zaburzeniom zdrowia psychicznego, niepełnosprawnościom) i zrozumieć nie tylko swoje trudności, ale też poznać mocne strony. Do psychologa chodzą nie tylko osoby doświadczające trudności, ale też takie, które po prostu chcą poznać siebie.

Coach koncentruje się na tym, co tu i teraz - w oparciu o Twoje zasoby pomaga Ci dotrzeć do wyznaczonych przez Ciebie celów. Współpraca odbywa się na trochę płytszym poziomie, polega między innymi na poszukiwaniu najbardziej odpowiedniego rozwiązania danego problemu dla danej osoby. Tu pomoc jest doraźna, krótkoterminowa – zazwyczaj trwa od kilku do kilkudziesięciu spotkań. Niektóre źródła donoszą, że przeznaczony jest dla osób dorosłych ze względu na ukształtowane już struktury poznawcze (i w przypadku dzieci i młodzieży zalecają mentoring).

Trener to osoba zajmująca się kształceniem grup, pracująca na procesie grupowym, znająca zasady diagnozy potrzeb szkoleniowych, opracowywania programu i scenariusza szkolenia; umiejętnie planująca czasu zajęć i opracowująca materiały szkoleniowe – w skrócie: pracująca tak, by osoby uczestniczące w danym szkoleniu nie tylko mogły sprawnie się ze sobą porozumieć, ale także rozwinąć swoje kompetencje osobiste / zawodowe.

jak przygotować się do sesji?

bottom of page